Trombofilní stavy

Trombofilní stavy

Trombofilní stavy (tzv. trombofilie) je zvýšená náchylnost k tvorbě krevních sraženin.

Trombofilie má často genetické predispozice. Tedy postižení mají v genetické informaci mutaci, která je příčinou nesprávné funkce látek podílejících se na srážení krve, respektive jeho bránění. Tito jedinci mají tudíž vysoké riziko rozvoje tzv. tromboembolické nemoci se všemi jejími projevy. Mezi nejčastější genetické poruchy patří Leidenská mutace.

Trombofilní stavy jsou charakterizovány zvýšeným rizikem tvorby trombu, který následně může ucpat cévu nebo se dostat do plic. Samotné trombofilní stavy žádné klinické příznaky nemají.

Při trombofili je potřeba vyhýbat se faktorům, které ještě zvyšují riziko vzniku krevní sraženiny. Mezi tyto faktory patří kouření, užívání hormonální antikoncepce a dlouhodobé znehybnění (upoutání na lůžko). Dalšími rizikovými faktory je obezita nebo těhotenství. Léčba spočívá v podávání léků na „ředění“ krve.

Trombofilní stavy - příznaky

zvýšená náchylnost k tvorbě krevních sraženin

Toto téma pro vás připravujeme.


Trombofilní stavy patří do témat

Adresář

Poradna na téma Trombofilní stavy

Diskutujte na téma Trombofilní stavy

Píšeme jinde
  • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

    Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

  • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

    Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku